Yozgat ve Aydıncık'a Dair Herşey / Yozgat Aydıncık

Orjinalini görmek için tıklayınız: Yozgat Çekerek Fuadiye Köyü
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
fuadiye.jpg

Fuadiye köyü, Yozgat’ın Aydıncık ilçesine daha yakın olmakla birlikte Çekerek ilçesine bağlıdır. Çerkes köylerinin genel karakteristik özelliği olan dağlık bölgelere yerleşme geleneği bu köyümüzde de görülmektedir. Arazi yapısı engebeli, oldukça yüksektir. Etrafı ormanlıklarla kaplı bir alanda yer alan köydeki bitki örtüsü ağırlıklı olarak Karadeniz iklimini yansıtırken sert iklim özellikleri İç Anadolu karasal iklimini vurgulamaktadır. Ormanlarda gözlenen başlıca ağaç türleri gürgen, fındık, kızılçam, karaçam, meşe, akağaç, ıhlamur ve ahlatdır. Köy yakınlarında birçok mesire yeri bulunmaktadır. Başlıcaları Tomsu, Apsıhua (Eldelik) ve Dzixşk`ok`ua (Ağsu)’dır.

Köyün doğusunda Çayırözü (Çerwaz), kuzeyinde ise Ağıllı (Ağılkıt) adlı Abaza köyleri yer almaktadır. Bu üç köyün sınırları adeta bir üçgen gibi birbirine komşudur.

Coğrafi yapısı: Köy, 1800 m yüksekliğe sahip Danlıdağ eteklerine kurulmuştur. Rakım yaklaşık olarak 1400 m’dır. Doğu –batı doğrultusunda uzanan bir vadi içerisinde bulunan köyde yapılar tek veya çift katlı olarak inşa edilmiş betonarma yahut kerpiç yapılı kiremit çatılı evler göze çarpar. Kanunen orman köyü statüsüne sahip olan köyde geçim kaynakları tarım, hayvancılık ve odun satışıdır. Zengin otlaklara sahip bir köy olan Fuadiye, özellikle büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için elverişlidir.




fuadiye.com