Yozgat ve Aydıncık'a Dair Herşey / Yozgat Aydıncık

Orjinalini görmek için tıklayınız: Yozgat Çekerek Bayındırhüyük Kasabası Bilgileri
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
bayindirhuyukcekerek7.jpg


Yozgat ilinin Çekerek ilçesine bağlı bir beldedir. Kasabanın Çekerek merkeze uzaklığı yaklaşık 5 kilometredir. Belde 2000 yılında İçişleri Bakanlığının 29 Aralık 1998 tarih ve 98/50265 sayılı kararnamesiyle kurulmuştur. Kasabada Zafer ve Esentepe adında iki adet mahalle bulunmaktadır.Bayındırhüyük kasabasında İlköğretim okulu , Sağlık ocağı ve lojmanı, PTT Santrali bulunmaktadır.Beldenin 2012 yılı itibariyle resmi nüfusu 470'i erkek 463'ü kadın olmak üzere toplam 933 kişidir.

Bayındırhüyük kasabasının tarihi çok eski tarihlere dayanmaktadır.Tarihi belgelere göre Bayındırhüyük, Kanuni Sultan Süleyman zamanında Acacı ismiyle Zile bucağı Sivas Sancağına bağlı bir nahiye olarak kayıtlara geçmiştir.

Bayındırhüyük kasabası tarih boyunca Acacı, Nalçacı, Acecihüyük gibi çeşitli isimlerle anılmıştır.En son olarak 2000 yılında belediye tüzel kişiliğini kazanmasıyla Bayındırhüyük ismini almıştır. Beldenin isminide aldığı tarihi milattan önce yıllarına dayananan , kasabanın güneyinde bulunan bir höyük bulunmaktadır.

Bayındırhüyük kasabası coğrafik yapı olarak, önü düz ovalık olup, batı kısımları çam ve meşe ormanlarıyla kaplıdır.Kasaba bitki örtüsü olarak çam ve meşe ormanlarıyla kaplıdır.
Ticari ilişkilerimiz; Çekerek, Sorgun, Yozgat, Zile gibi yerlerleledir.Kasabamız içinden geçen köy grup yolu yeterli nitelik ve genişlikte değildir.

Bayındırhüyükte iklim, kışları soğuk yazları sıcak geçmekte olup karasal iklim hakimdir. Yağışlar daha çok ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde sağanak şeklinde gerçekleşmektedir.

Beldenin geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.Beldede genelde buğday, arpa, nohut, fiğ, mercimek yetiştirilmekte olup sebze ve şeker pancarı tarımıda kısıtlı su imkanlarından dolayı az da olsa yapılmaktadır. Ayrıca Bayındırhüyük'te üzüm yetiştirciliğine teşvik amaçlı 2005 Pekmez ve Üzüm Festivali düzenlenmiştir.