Yozgat ve Aydıncık'a Dair Herşey / Yozgat Aydıncık

Orjinalini görmek için tıklayınız: Çekerek Bazlambaç Kasabası Hakkında Bilgiler
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
bazlambaccekerek7.jpg


Bazlambaç Kasabası Tarihi

Kasabanın tarihi çok eskilere dayanır. Yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanması, ilk olarak Hittitler zamanına dayanır. Bazlambaç beldesi Osmanlı Devleti zamanında Zile Kazasının Kızılkümbet nahiyesine bağlı olduğu bilinmektedir.Bazlambaç'ın ve bölgenin Osmanlı zamanınına ait çoğu belgeleri ve bilgileri bağlı olduğu Zile Kazasında çıkan bir yangında yok olmuştur.Belde Cumhuriyet dönemine önce Yozgat Sorgun'a daha sonra da Yozgat Çekerek'e bağlanmıştır. Cumhuriyet döneminde bölgeye açılan ilk açılan okullardan biri Bazlambaçtadır. Bazlambaç 1966 yılında belde olmuştur.

Bazlambaç İsminin Tarihi

İsmin tam olarak nereden geldiğine dair herhangi bir bilgi yoktur. Fakat iki rivayet vardır. bunlardan ilki belde de çokca yapılan hamurişi ''bazlama'' dan geldiğidir. İkinci rivayet ise eski büyük Türkboylarından ait bir alt grubun isminden geldiğidir. Bu boy Dulkadirli Türkmenlerin bazlamaç boyudur. Bazlamaç isminin zamanla Bazlambaç olduğudur. Belde de halen bu boyun kültür gelenek ve görenekleri yaşatılmaktadır.Bazlambaç Beldesinin Coğrafyası

Yozgat'ın Çekerek ilçesine bağlı 400 haneli bir kasabadır. Yozgat merkezine 90 km, Çekerek merkezie 18 km , en yakın ilçe olan Aydıncık'a 10 km uzaklıktadır. İklim olarak hem İç Anadolu ,hem de Orta Karadeniz iklimine sahiptir. Kasabanın yakınından Çekerek ırmağı geçmektedir. Bazlambaç kasabası Kümbetovası denilen ova içerisinde bulunur. Beldede Keçioğlu, Harap ve Koca Alan gibi bir çok yayla ve mesire alanı bulunmaktadır. Ayrıca Koca Alan mesire yerinde yaklaşık 400 yıllık bir ardıç ağacı yer almaktadır ve bu yayla Orman İşletmesi tarafından koruma altına alınmıştır.

bazlambaccekerek5.jpg


Bazlambaç Beldesinin Ekonomisi

Kasabanın geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanır. Beldede her türlü meyve ve sebze tarımı yapılmaktadır. Genel olarak soğan, şeker pancarı, buğday, arpa, mercimek gibi ürünler yetiştirilmektedir. Meyve olarak ceviz, elma, erik, kayısı, armut gibi ürünler yetiştirilir. Bazlambaçta büyükbaş hayvancılığı yapılmaktadır. Ticari işlemler ile sağlık işleri olarak genel olarak Tokat ve Çorum illerinden yapılmaktadır.

Beldede Görev Yapmış Belediye Başkanları

1-İbrahim Şafak
2-Seyfettin Baygın
3-Hüseyin Topal
4-Ömer Yörük
5-Fazlı Ayrancı
6-Sadık Türkmen
7-Osman Gödek

Bazlambaç Beldesi Nüfus Bilgileri

2011 527
2010 582
2009 620
2008 610
2007 691