Yozgat ve Aydıncık'a Dair Herşey / Yozgat Aydıncık

Orjinalini görmek için tıklayınız: Aydıncıklı Kınalı Kuzular Dualarla Uğurlandı
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
aydıncık_94_tertip_asker_2.jpg
Yozgat’ın Aydıncık İlçesi’nde her yıl geleneksel olarak düzenlenen asker uğurlama töreni bu yılda büyük coşkuyla gerçekleştirildi.

Aydıncıkta eski yıllardan bir adet olan asker uğurlama töreni bu kez 1994/1 tertip acemi erler için düzenlendi. Düzenlenen bu törenle ilçe halkı 10 evladını vatani görevleri olan Ülkemizin dört bir yanına uğurladı.

Kutlama törenine, MHP Belediye Başkan Adayı Ahmet Demirel, Ak Parti Belediye Başkan Adayı Ahmet Koçak, BBP Belediye Başkan Adayı Dursun Karaca, Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Adayı Mustafa Tekçam, Yeni Mahalle Muhtar Adayları Necati Yalçın, Osman Çıtak ve asker yakınları aileleri katıldı.

aydıncık_94_tertip_asker.jpg

Asker adayları için Aydıncık Merkez Cami önünde, İmam hatip Dursun Yılmaz’ın duasıyla başladı. İmam hatip Yılmaz ,"Bir gün ve bir gece sınırda nöbeti tutmak, gündüzü oruçlu gecesi ibadetli geçirilen bir aydan daha hayırlıdır. Şayet kişi bu nöbet esnasında vazife başında iken ölürse, yapmakta olduğu işin ecri ve sevabı kıyamete kadar devam eder, şehit olarak rızkı da devam eder ve kabirdeki sorgu meleklerinden güven içinde olur. Bir ülkenin her yerinde yapılan askerlik görevi aynı şekilde kabul edilmekle birlikte, bu askerlerin hepsinin gayesi vatanı düşmana karşı korumaktır." şeklinde ifade etti.

aydıncık_94_tertip_asker_3.jpg

Asker duası yapılırken asker yakınlarının duygulandığı gözlendi. İlçe halkı tek sıra halinde Ülkemizin dört bir yerine gidecek olan 10 asker adayıyla helalleştiler. Helalleşmenin ardından okunan dualar eşliğinde askerler görevlerine uğurlandılar. Aydıncıktan askere giden gençler, bu güzelliği herkesin yaşaması gerektiğini söylerlerken, “Biz millet olarak vatanımızda gözü olanın gözünü oyar, bayrağımıza uzanan eli kırar atarız. Şunu tüm dünya bilmeli ki, ya şanlı Türk Bayrağı altında özgürce yaşarız, yâda altında kefensiz yatarız" dediler. Arkamızdan dua edecek anneler, babalar, dedeler, nineler olduğu sürece Türkiye'nin sırtı yere gelmez" diye konuştular. Helalleşen asker yakınları ve vatandaşlarda askere gitmenin vatan, millet ve namus borcu olduğunu belirterek, Allah'ın bütün askerlere hayırlısıyla askere gidip, ailesinin yanına gelmeyi nasip etmesini temenni ettiler.Haber: Aydıncık'ın Sesi Gazetesi - Necati Yalçın