Yozgat ve Aydıncık'a Dair Herşey  / Yozgat Aydıncık
Anasayfa Hakkımızda İletişim Radyo Kümbetova Üye Listesi Arama Yap Aydıncık [CANLI]
→ Kumbetova.Com - Yozgat'ın ve Aydıncık'ın Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz!
→ Yozgat'ın ve Aydıncık'ın Dünyaya Açılan Penceresi: Www.Kumbetova.Com
→ Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmek ve destek için sitemize ÜYE olunuz...


AYDINCIK'TA EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK HAVA SICAKLIKLARI
AYDINCIK-YOZGAT
Konu ile Alakalı Benzer Konular
Çadırhöyük'te 5 Bin Yıllık Boğa Heykeli Bulundu Admin 0 1,633 25.08.2014, Saat:17:57
Son Yorum: Admin
Sorgun’da 1 milyon ton manganez rezervi bulundu Admin 0 1,757 30.07.2012, Saat:20:07
Son Yorum: Admin
4 bin yıllık heykeller koruma altına alınıyor Admin 0 2,174 30.07.2012, Saat:19:53
Son Yorum: Admin
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 2 Oy - Ortalama: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Yazan: Admin
Yorum Sayısı: 0
Okunma Sayısı: 2017
Bahadın’da 2 bin yıllık tarihî eserler bulundu
Kurucu&Yönetici
Adminv
Site KurucusuDurum:Çevrimdışı
Üye Bilgileri
Yorum Sayısı:1,703
Rep Puanı: 24
Şehir: İstanbul
Üye Olma Tarihi
12.11.2011
Bahadın’da 2 bin yıllık tarihî eserler bulundu
Bahad%25C4%25B1n%2Btarihi%2Beserleri-4.jpg
Yozgat’ın Sorgun İlçesi’ne bağlı Bahadın Kasabası’ndaki Zeynel Höyüğü’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan kazılarda Milattan önce 30 yılına ait tarihî eserler bulundu.

Yozgat Etnoğrafya Müzesi Müdürü Hasan Şenyurt, “Elde edilen bu bulgulardan bu mezarın bir prenses veya burada yaşayan kavmin en önemli kadınlarından birine ait olduğun söyleyebiliriz. Çıkarılan parçaların MÖ.30 yıllarına ait olduğunu sanıyoruz. En az 2 bin yıllık eserler bunlar. Kazılarımız 2 gün daha sürecek. Bu kazılarda şayet para da bulursak, o zaman hangi döneme ait olduğunu daha rahat söyleyebiliriz” dedi.

Bahadın Belediye Başkanı Dilaver Özcan da, Zeynel Höyüğü’nün define arayanların adeta uğrak yeri olduğunu, geçtiğimiz yıllarda da burada definecilerin büyük bir çukur kazıp, tarihi eser aradıklarını hatırlatarak şunları söyledi:

“Defineciler, kalabalık bir grupla geldikleri bölgede büyük bir çukur kazmışlar. Ancak kazdıkları tünelde ortaya çıkan metan gazı nedeniyle zehirlenince, içlerinden biri jandarma karakolunu arayıp yardım talebinde bulunurken, ‘Komutanım bizi kurtarın. Biz sizin daha önce yakaladığınız define arayanlarız. Yine Bahadın’da daha önce yakaladığınız yerdeyiz’ diye yardım istemişlerdi. Ben de o dokümanları toplayıp, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na götürdüm ve acilen burada açma yapılması talebinde bulundum. Bakanlığımız da bu durumu inceledi, gerekli ödeneği çıkarıp burada kazı çalışmaları yapılmasına karar verdi. Haziran’ın 25’inde başlayan kazılarda bu gün çok önemli tarihi eserler çıkarıldı. Biz Bahadın Belediyesi olarak buradaki kazı çalışmalarının tamamen sonlandırılmasının ardından burayı turizme kazandırmak amacıyla proje hazırlayıp Sivas’a, Anıtlar Yüksek Kurulu’na başvuruda bulunacağız. Önümüzdeki yıllarda burası kasabamızın ziyarete açılan önemli tarihî yerlerinden biri olacak.”

Eserlerin Roma dönemine ait olduğu sanılıyor

Yozgat Etnoğrafya Müzesi Müdürü Hasan Şenyurt ise, arkeolog Bahar Hasırcı başkanlığındaki kazı ekibinin arzu edilen amaca ulaştıklarını söyledi. Şenyurt, bu büyüklükteki tümülüslerde sadece bir mezar olacağını, çok daha büyüklerinde birden fazla mezar bulunacağını vurgularken şu bilgilere verdi:

“Tümülüsün güney tarafından 10 metre ve yukarıdan aşağıya 6 metre derinliğinde bir galeri açıldı. 8 gün sonra mezara ulaştık. Dikine kazılan bir mezar, daha sonra ana kanal içerisinde bir lahit hazırlanmış. Kuzey yönüne doğru giden lahit içerisinde bir vazo, bir çanak, bir seramik, bayanlar tarafından saçlarına takıldığını sandığımız bir altın yaprak ile bunun teli, bayan saç iğnesi, boncuklar, kupa ayağı, bayanların kullandığı ayna, diş ve birçok insan kemiği bulduk. Elde edilen bu bulgulardan bu mezarın bir prenses veya burada yaşayan kavmin en önemli kadınlarından birine ait olduğun söyleyebiliriz. Çıkarılan parçaların MÖ.30 yıllarına ait olduğunu sanıyoruz. En az 2 bin yıllık eserler bunlar. Kazılarımız 2 gün daha sürecek. Bu kazılarda şayet para da bulursak, o zaman hangi döneme ait olduğunu daha rahat söyleyebiliriz.”

Haber:yozgatmuhabir.blogspot.com


30.07.2012, Saat:20:04
Website Alıntı Yap


Tarih: 20.06.2018, 06:35
www.kumbetova.com/net/org
23 Kasım 2011'den Beri Yayındayız / Powered by MyBB® / Yasal Uyarı / Copyright © 2011 - 2017
Yozgat Aydıncık Tanıtım ve Paylaşım Sitesi Olan Kümbetova Forum Bir Kümbetova Bilişim Projesi ve Tasarımıdır.