Yozgat ve Aydıncık'a Dair Herşey  / Yozgat Aydıncık
Anasayfa Hakkımızda İletişim Radyo Kümbetova Üye Listesi Arama Yap Aydıncık [CANLI]
→ Kumbetova.Com - Yozgat'ın ve Aydıncık'ın Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz!
→ Yozgat'ın ve Aydıncık'ın Dünyaya Açılan Penceresi: Www.Kumbetova.Com
→ Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmek ve destek için sitemize ÜYE olunuz...


AYDINCIK'TA EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK HAVA SICAKLIKLARI
AYDINCIK-YOZGAT
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 2 Oy - Ortalama: 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Yazan: Admin
Yorum Sayısı: 0
Okunma Sayısı: 3281
Yozgat Saraykent Başpınar Köyü
Kurucu&Yönetici
Adminv
Site KurucusuDurum:Çevrimdışı
Üye Bilgileri
Yorum Sayısı:1,703
Rep Puanı: 24
Şehir: İstanbul
Üye Olma Tarihi
12.11.2011
Yozgat Saraykent Başpınar Köyü
başpınar_köyü.jpg

29 eylül 1855 tarinde , Kars'a başlayan Rus taarruzu ,Kars halkının topyekün direnişi karşısında amacına ulaşamamış, kesin bir şekilde geri püskürtülmüştür. Müşir Mehmet Vâsıf Paşa emrindeki Türk kuvvetlerinin gösterdiği bu kahramanlık üzerine, zaferin hatırası olarak altın, gümüş ve bronz Kars 1272 madalyaları bastırılmış ve Kars şehrine “Gâzi” ünvanı verilmiştir. Ayrıca, Kars halkından üç sene vergi alınmamış ve mecburi askerlik vazifesinden muaf tutulmuşlardır. 1856 Paris Antlaşması sonucunda bölge üzerindeki ikinci Rus işgali 1877-1878 Osmanlı-Rus harbine kadar tamamen sonra ermiştir.

Doksan üç Harbi olarak adlandırılan bu savaş sırasında 20 bin nüfuslu ve 25 câmili bir kale şehri olan Kars'ın konumunu iyi kullanan Müşir Gâzi Ahmet Muhtâr Paşanın, sayıca üstün Rus kuvvetlerini üç meydan muhârebesi sonuncunda da hüsrana uğratması üzerine Rus Çarı komutanını azletmiştir. Ancak, Osmanlı ordusunun kazansa dahi tüm doğu bölgesinin Rusları durduracak bir kuvvetten mahrum kalacağı korkusu ile Müşir Gâzi Muhtâr Paşa dördüncü bir muharebeyi göze alamayarak orduyu Erzuruma çekmiştir. Bunun sonucunda Kars,18 Kasım 1877’de üçüncü defa Rus işgaline uğramıştır.Sonrasında Rus ordusunun üç gün üç gece Kars'ı yağmaladığı ve bir çok katliyama imza attığı rivayet edilir. Rusların Kars'a Ermeni, Rum, Süryani, Eston ve Ukraynalı göçmenleri yerleştirerek demografik yapıyı kökten değiştirmeye çalışmaları sonucunda 1878-1881 yılları arasında yaklaşık 82 bin karslı, Erzurum ve çevresine göçetmişlerdir. 1897’de Kars nüfusunun % 51'ini Türkler oluşturuyorken, 1914’e gelindiğinde Türklerin miktarı %40'a kadar gerilemiştir. Birinci Dünyâ Harbinde Rusların Osmanlı ortdusuna yardım ediyor diye katlettiği Kars Türklerinden sadece 22.000'i kurtulmuştur. İşte muhacir hemşehrilerimizin binbir çileyle dolu göç hikayesi böyle başlamıştır.

Sevdiklerinin hayatı uğruna, herşeyi bırakarak çıkılan bu zahmetli yolculuk sonrasında son durak olarak YOZGAT seçilmiştir. Erzurum,Gümüşhane,Erzincan ve Tokat üzerinden Yozgat'a gelen muhacirler hep geri dönme ümidi ile yaşamışlar, bundan dolayı geçici olarak köyümüzün TEKKE mevkiine yerleşmişlerdir. Fakat, Osmanlı Devletinin yaşadığı çöküş, bu umutları zamanla yok etmiş ancak küçükçük bir kısım geri dönebilmiştir. Burada kalanlar kalıcı yerleşim için Parmaksız Köyünün yanını uygun görmüşlerse de Parmaksızlıların arazi temelli itirazları sonrasında , Köyümüz günümüzde bulunduğu noktaya kurulmuştur. .Hatta çeşitli rivayetlere göre iki köy arasındaki anlaşmazlığı Çapanoğlu'nun çözdüğüde iddia edilir. Konumu itibariyle Parmaksız Kaçağı adı verilen köyümüzün ismi daha sonra Başpınar köyü olarak değişmiştir. Geçimlerini ağırlıklı olarak hayvancılık yaparak sağlamalarından mütevellit,tarım ihmal edilmişse de , yetişen yeni nesil bu açığı kapatarak toprak işleri kolayca adapte olmuşlardır. Köyümüzün tarihçesi söz konusu olduğunda kısaca bunlardan bahsedilse de, bir çok büyüğümüzün çeşitli rivayetlerinden öğrendiğimiz, muhacirlerin yaşadığı çok büyük dramların ve kayıpların olduğu ve bunların asla unutulmayacağıdır. Öyle ki, bilinç altında unutamadıkları acıların bir yansımasıdır soyadları. BOZKURT, DOĞAN, YILDIRIM, ÖCAL, YILMAZ , ÖZDEMİR , KOÇAK, IRMAK , ŞAHİN, ÜNAL, YILDIZ, DOĞAN, KILIÇ, BULUT,YAZAN

Yavuz ÖZDEMİR


07.08.2012, Saat:17:16
Website Alıntı Yap


Tarih: 20.06.2018, 16:28
www.kumbetova.com/net/org
23 Kasım 2011'den Beri Yayındayız / Powered by MyBB® / Yasal Uyarı / Copyright © 2011 - 2017
Yozgat Aydıncık Tanıtım ve Paylaşım Sitesi Olan Kümbetova Forum Bir Kümbetova Bilişim Projesi ve Tasarımıdır.