Yozgat ve Aydıncık'a Dair Herşey  / Yozgat Aydıncık
Anasayfa Hakkımızda İletişim Radyo Kümbetova Üye Listesi Arama Yap Aydıncık [CANLI]
→ Kumbetova.Com - Yozgat'ın ve Aydıncık'ın Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz!
→ Yozgat'ın ve Aydıncık'ın Dünyaya Açılan Penceresi: Www.Kumbetova.Com
→ Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmek ve destek için sitemize ÜYE olunuz...

AYDINCIK'TA EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK HAVA SICAKLIKLARI
AYDINCIK-YOZGAT
Konuyu Oyla:
Kene Timi Görev Bekliyor
Kurucu&Yönetici
Yonetimv
Site Kurucusu

Durum:Çevrimdışı
Üye Bilgileri
Yorum Sayısı:1,707
Rep Puanı: 24
Üye Olma Tarihi
12.11.2011
Kene Timi Görev Bekliyor
Kenen popülasyonunun en fazla görüldüğü bölgelerden olan Yozgat’ta, Çalatlı Köyü bölgesinde 2007 yılında Keklik Üretme İstasyonu’nda artan kene vakalarına karşı her yıl binlerce beçtavuğu ve kınalı keklik üretiliyor. Kış döneminde üretilen 10 bin beçtavuğu ve kınalı keklik keneyle mücadele için doğaya bırakılacak.

GAGASIYLA KENE İMHA EDİYOR
Amerika’da bir Türk doçent tarafından yapılan ‘kene yemiyor, taşıyor’ yorumuna rağmen beç tavuğunun gaga yapısı ile kene toplama ve öldürmeye müsait olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü Yozgat Şube Müdür Vekili Harun Erkoç; “Yozgat Beçtavuğu ve keklik üretimi tesisi bu sene keklik olarak 10 bin tane keklik programımız var. Şuan itibariyle bu 10 bini gerçekleştirdik. Bunun da yüzde 50 üzerine çıkacak gibiyiz” dedi.Beç tavuğu üretiminde sayının bu yıl için azaltıldığına dikkat çeken Erkoç, geçen yıl 5 bin adet üretilen beçtavuğunda sayının iki bine düşürüldüğünü bunun da beçtavuğu ile ilgili ortaya atılan iddialardan kaynaklandığını söyledi.Erkoç, şunları söyledi: “Daha çok beçtavuğu hindi türü olduğu için gaga yapısı kene toplamaya ve öldürmeye çok müsait aynen hindi gibi. Dolayısıyla keneyi toplamaya müsait ama Amerika da bir doçent doktor açıklama yaptı “keneyi yemiyor taşıyor” diye. O yüzden araştırmanın sonuçlarını bekleyeceğiz.”

TÜRKİYE’YE YOZGAT’TAN DAĞITILIYOR
Erkoç, beçtavuklarının geçen yıl kenenin görüldüğü Tokat, Afyon, Ankara, Sivas, Çorum ile Yozgat’ın köylerine dağıtım yapıldığını belirtti.“Hemen hemen kenenin yoğun olduğu her tarafa dağıttık. İstasyonumuz da şuan itibariyle sadece kekelik kınalı kekliğimiz ve beçtavuğu üretimimizde kapasite artırarak devam ediyoruz” diyen Harun Erkoç; “Beçtavuğu üretimimiz normalde 5 bine yakın kapasite olarak düşünürsek keklik üretimimiz de bu sene çalışmalarımızla 10-12 bin arasında kapasiteyi artırdık” şeklinde konuştu.

HİJYENİ SEVİYORLAR
Beçtavuğunun bakımından sorumlu görevli, her gün yemini verip, suyla altının temizliğinin yapıldığını söyledi.Beçtavuğunun yerinin hijyenik olması gerektiğini belirten bakıcı; “Bunlar buğday kırıntısı arpa fiği ve yeşilliğe çok meraklı. Alıştık biz artık buna. Bunlar uçma özelliğine sahip olduğu için bunlar bir uçmada 500 metre gider. 500 metre sonra orada yayılır akşam olduğu zaman tekrar gelir ve normal bir kümes havanı gibi gelirler. Zor tabi normal ev tavuğu bıraktığın zaman kendini görür su ihtiyacı olur kendisi hallederi, yem ihtiyacını kendisi görür ama bu böyle değil. Bunlara her gün bakım ve temizlik lazım. Bunun aylık 15 gün de bir ilaçları verilmesi lazım” diye konuştu.

29.04.2013, Saat:19:03
Website Alıntı Yap

Konu ile Alakalı Benzer Konular
ORAN teklif bekliyor Yonetim 0 2,110 19.12.2012, Saat:19:27
Son Yorum: Yonetim
Karanlıkdere Vadisi, muhteşem güzelliğiyle keşfedilmeyi bekliyor Yonetim 0 2,751 04.08.2012, Saat:13:23
Son Yorum: Yonetim

Hızlı Menü:

1 Ziyaretçi

23 Kasım 2011'den Beri Yayındayız / Powered by MyBB® / Yasal Uyarı / Copyright © 2011 - 2024
Yozgat Aydıncık Tanıtım ve Paylaşım Sitesi Olan Kümbetova Forum Bir Kümbetova Bilişim Projesi ve Tasarımıdır.