Yozgat ve Aydıncık'a Dair Herşey  / Yozgat Aydıncık
Anasayfa Hakkımızda İletişim Radyo Kümbetova Üye Listesi Arama Yap Aydıncık [CANLI]
→ Kumbetova.Com - Yozgat'ın ve Aydıncık'ın Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz!
→ Yozgat'ın ve Aydıncık'ın Dünyaya Açılan Penceresi: Www.Kumbetova.Com
→ Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmek ve destek için sitemize ÜYE olunuz...


AYDINCIK'TA EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK HAVA SICAKLIKLARI
AYDINCIK-YOZGAT
Konu ile Alakalı Benzer Konular
Aspir Ekimi ile Anızlar Boş Kalamayacak Admin 0 2,141 29.11.2013, Saat:23:41
Son Yorum: Admin
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 5 Oy - Ortalama: 2.2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Yazan: Admin
Yorum Sayısı: 0
Okunma Sayısı: 2761
Yozgat'ta Aspir Hasadına Başladı
Kurucu&Yönetici
Adminv
Site KurucusuDurum:Çevrimdışı
Üye Bilgileri
Yorum Sayısı:1,703
Rep Puanı: 24
Şehir: İstanbul
Üye Olma Tarihi
12.11.2011
Yozgat'ta Aspir Hasadına Başladı
Türkiye'de en fazla nadasa bırakılan tarım alanına sahip iller arasında ilk sıralarda yer alan Yozgat'ta, bir taraftan nadasa bırakılan tarım alanlarını ekonomiye kazandırmak diğer taraftan da bitkisel yağı açığını kapatmak üzere bu yıl yaklaşık 50 bin dekara ekimi yapılan aspir bitkisinin hasadına başlandı.

Yozgat merkeze bağlı Musabeyli köyünde anıza doğrudan ekimi yapılan aspir bitkisinin biçerdöverle gerçekleştirilen hasadına Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, teknik personeli ile birlikte katılıp, çiftçilerden üretimle ilgili bilgiler aldı. Özdemir, hasat sonrasında yaptığı açıklamada, Yozgat’ın tarım ve hayvancılık açısından Türkiye'nin önemli bölgelerinden birisi olduğuna dikkat çekerek, nadasa bırakılan tarım alanlarının değerlendirilerek ekonomiye kazandırılmasının yanında Türkiye'nin bitkisel yağ açığının kapatılmasına da katkı da bulunmak amacıyla bu yıl 50 bin dekar alana aspir ekilişinin yapıldığını söyledi.

"HER YIL 2 MİLYON 300 BİN DEKAR TARIM ALANI NADASA BIRAKILIYOR "

Yozgat'ta 2 milyon 300 bin dekar tarım alanının her yıl nadasa bırakıldığını hatırlatan Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, bunun Türk ekonomisine ciddi zarar verdiği gibi çiftçinin de ekim ve üretim yapmadığı tarlasına emek harcamak suretiyle gelirini düşürdüğünü kaydetti. Nadasa bırakılan hububat ekimi yapılan tarım alanlarına hiç bir masraf yapmasızın anız üstü aspir ekimi yapılabileceğini kaydeden Özdemir, şöyle konuştu:
''Burada anıza aspir ekimi yapıldı şimdi de hasadı yapılıyor. Bu tarla sürülmedi, direkt anıza ekim yapıldı, gübrede verilmedi verim de gayet güzel. Çiftçimiz tarlasına ekimini yapıp, gitti şimdi geldi hasadını yapıyor. Çiftçimiz bu tarlasından iki yılda bir ürün alınıyordu, şuan hiç bir masraf etmeden her yıl ürün alacak. Bu yıl aspir hasadını yaptığı tarlasından önümüzdeki yıl da hububat ekip, hasadını yapacak. Nadasa bırakmanın hiç bir anlamının olmadığını şuan burada gözümüzle görüyoruz. Anıza ekimde devletin desteği çatak projesi kapsamı içerisinde var. Onu da bu sene biz başlattık. Bakanlığımız ilimizi proje kapsamı içerisine aldı. Bu sene 5 bin dekardan başlayacağız. Önümüzdeki yılarda bu git gide artacak.''
Yozgat bu yıl 50 bin dekar civarındaki tarım alanına aspir ekiminin yapıldığını bildiren Özdemir, ''Bizim nadas alanımız 2 milyon 300 bin dekar civarında. Bunun 50 bin dekarı ekildi. Eğer 2 milyon 300 bin dekar alanın tamamına aspir ekimi yapılmış olursa, 200 bin ton aspir tohumu elde edilecek bundan da yaklaşık 70-80 bin ton aspir yağı üretilmiş olacak, 170 bin ton civarında da aspir küspesi elde edilecektir'' dedi.

Nadas alanlarına aspir ekimi yapılması durumunda Yozgat ekonomisine yaklaşık 300 milyon lira civarında bir girdinin sağlanıp, bu paranın da çiftçinin cebine gireceğini bildiren Özdemir, ' 'Türkiye'nin bitkisel yağ açığı var. Petrol ile birlikte bitkisel yağı açığımızı da yurt dışından temin ediyoruz, nadasa bırakılan alanlara ekim yaptığımızda bu para bizde kalacaktır'' diye konuştu.

"JET YAKITI TESİSİ KURULACAK"

Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özdemir, Yozgat'ta kuru tarımın yapıldığı alanlardan dekardan ortalama 100 kilo, sulu alanlardan ise dekara 300- 400 kiloya kadar ürün alınabildiğini söyledi. Özdemir, aspir bitkisinin biyodizel ve jet yakıtının da hammaddesi olduğunu hatırlatarak, Yozgat'ta aspir ekim alanlarının artırılması durumunda bitkiyi yakıta dönüştürecek tesislerin kurulabileceğini ifade etti. Özdemir, Almanya'da aspir bitkisinden jet yakıtı üreten bir firmanın teknik ekibinin Yozgat'a gelerek incelemelerde bulunup, örnekler aldığını vurgulayarak şu bilgileri verdi:

''Yozgat bölgesinde ekim alanlarını gezen heyet Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Türkiye Petrolleri Ofisi Genel Müdürlüğü nezdinde girişimlerini sürdürüyorlar. Uygun görülmesi halinde Yozgat'ta da aspir bitkisinden jet yakıtı üretmek üzere tesis kurulacak. Bu da çiftçimizin ürününü daha kısa vadede satmasına katkı sağlayacaktır. Ürün daha da değer kazanacaktır.''


25.08.2014, Saat:17:58
Website Alıntı Yap


Tarih: 22.04.2021, 04:22
www.kumbetova.com/net/org
23 Kasım 2011'den Beri Yayındayız / Powered by MyBB® / Yasal Uyarı / Copyright © 2011 - 2017
Yozgat Aydıncık Tanıtım ve Paylaşım Sitesi Olan Kümbetova Forum Bir Kümbetova Bilişim Projesi ve Tasarımıdır.