Yozgat ve Aydıncık'a Dair Herşey  / Yozgat Aydıncık
Anasayfa Hakkımızda İletişim Radyo Kümbetova Üye Listesi Arama Yap Aydıncık [CANLI]
→ Kumbetova.Com - Yozgat'ın ve Aydıncık'ın Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz!
→ Yozgat'ın ve Aydıncık'ın Dünyaya Açılan Penceresi: Www.Kumbetova.Com
→ Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmek ve destek için sitemize ÜYE olunuz...


AYDINCIK'TA EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK HAVA SICAKLIKLARI
AYDINCIK-YOZGAT
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Yazan: Admin
Yorum Sayısı: 2
Okunma Sayısı: 2941
Mehmet Akif Ersoy vefatının 75. yıldönümünde anıldı
Kurucu&Yönetici
Adminv
Site KurucusuDurum:Çevrimdışı
Üye Bilgileri
Yorum Sayısı:1,703
Rep Puanı: 24
Şehir: İstanbul
Üye Olma Tarihi
12.11.2011
Mehmet Akif Ersoy vefatının 75. yıldönümünde anıldı
700590_detay.jpg
İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 75. yıl dönümünde Edirnekapı Şehitliği'ndeki kabri başında düzenlenen törenle anıldı
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen tören, İstiklal Marşı'nın okunması ve saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı.

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Mehmet Akif Ersoy'un, bu milletin ortak değerlerini ve ortak paydasını ifade ettiğini söyledi.

Ersoy'un, kişiliği ve örnek davranışları ile Türk toplumuna önderlik yapan şahsiyetlerden biri olduğunu vurgulayan Yıldız, Mehmet Akif Ersoy'u sadece bir şair olarak övmenin yeterli olmadığını, aynı zamanda kendisinin milli mücadelenin önderlerinden olduğunu kaydetti.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatcı da Ersoy'un vatana ve şehide yazılan en güzel şiirin şairi olduğunu belirtti.

Bağımsızlığın simgesi İstiklal Marşı'nın şairi ve Cumhuriyet döneminin fikir öncülerinden Mehmet Akif Ersoy'un adını taşımaktan büyük gurur duyduklarını dile getiren Prof. Dr. Saatcı, kendisini rahmet ve şükranla andıklarını söyledi.

Ersoy'un hayatını okuyan, düşünen, çalışan ve üreten insanların yaşadığı bir millet için harcadığını ifade eden Prof. Dr. Saatcı, üniversite olarak bu sorumluluk ve bilinçle hareket ettiklerini, ona yakışır gençler yetiştirmeye çalıştıklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Saatçı, Mehmet Akif Ersoy'un ilk milletvekilliğini yaptığı Burdur'dan getirdiği toprağı kabre döktü.

Öğrenci ve vatandaşların da katıldığı tören, Mehmet Akif Ersoy için okunan Kur'an-ı Kerim ve edilen dualar ile sona erdi.
Kaynak:AA


27.12.2011, Saat:20:53
Website Alıntı Yap
Forever Living
@TM@C@v
Kayıtlı ÜyeDurum:Çevrimdışı
Üye Bilgileri
Yorum Sayısı:193
Rep Puanı: 22
Şehir: Yozgat
Üye Olma Tarihi
01.12.2011
Mehmet Akif Ersoy
Üstad Mehmet Akif Ersoy'u rahmetle anıyoruz..

Asıl adı Mehmet Ragif olan Mehmet Akif 1873 yılında İstanbul'da doğdu. Annesi Emine Şerife Hanım, babası Temiz Tâhir Efendidir. İlk tahsiline Emir Buhâri Mahalle Mektebinde başladı. İlk ve orta öğrenimden sonra Mülkiye Mektebine devam etti. Babasının vefâtı ve evlerinin yanması üzerine mülkiyeyi bırakıp Baytar Mektebini birincilikle bitirdi. Tahsil ha...yâtı boyunca yabancı dil derslerine ilgi duydu. Fransızca ve Farsça öğrendi. Babasından Arapça dersleri aldı.

Zirâat nezâretinde baytar olarak vazife aldı. Üç dört sene Rumeli, Anadolu ve Arabistan'da bulaşıcı hayvan hastalıkları tedâvisi için bir hayli dolaştı. Bu müddet zarfında halkla temasta bulundu. Âkif'in memuriyet hayatı 1893 yılında başlar ve 1913 târihine kadar devam eder.

Memuriyetinin yanında Ziraat Mektebinde ve Dârulfünûn'da edebiyat dersleri vermiştir.

1893 senesinde Tophâne-i Âmire veznedârı M. Emin Beyin kızı İsmet Hanımla evlendi.

Âkif okulda öğrendikleriyle yetinmeyerek, dışarda kendi kendini yetiştirerek tahsilini tamamlamaya, bilgisini genişletmeye çalıştı. Memuriyet hayatına başladıktan sonra öğretmenlik yaparak ve şiir yazarak edebiyat sâhasındaki çalışmalarına devam etti. Fakat onun neşriyat âlemine girişi daha fazla 1908'de İkinci Meşrutiyetin îlânıyla başlar. Bu târihten itibaren şiirlerini Sırât-ı Müstakîm'de yayınlanır.

1920 târihinde Burdur Mebusu olarak Birinci Büyük Millet Meclisine seçildi. 17 Şubat 1921 günü İstiklâl Marşı'nı yazdı. Meclis 12 Martta bu marşı kabul etti.

1926 yılından îtibâren Mısır Üniversitesinde Türkçe dersleri verdi. Derslerden döndükce Kur'ân-ı kerîm tercümesiyle de meşgul oluyordu, fakat bu sırada siroza tutuldu. Önceleri hastalığının ehemmiyetini anlayamadı ve hava değişimiyle geçeceğini zannetti. Lübnan'a gitti. Ağustos 1936'da Antakya'ya geldi. Mısır'a hasta olarak döndü.

Hastalık onu harâb etmiş, bir deri bir kemik bırakmıştı. İstanbul'a geldi. Hastanede yattı, tedâvi gördü. Fakat hastalığın önüne geçilemedi. 27 Aralık 1936 târihinde vefat etti. Kabri Edirnekapı Mezarlığındadır.


27.12.2011, Saat:23:28
Website Alıntı Yap
Forever Living
@TM@C@v
Kayıtlı ÜyeDurum:Çevrimdışı
Üye Bilgileri
Yorum Sayısı:193
Rep Puanı: 22
Şehir: Yozgat
Üye Olma Tarihi
01.12.2011
Mehmet Akif Ersoy Anısına
27.12.2011, Saat:23:43
Website Alıntı Yap


Tarih: 19.07.2018, 14:53
www.kumbetova.com/net/org
23 Kasım 2011'den Beri Yayındayız / Powered by MyBB® / Yasal Uyarı / Copyright © 2011 - 2017
Yozgat Aydıncık Tanıtım ve Paylaşım Sitesi Olan Kümbetova Forum Bir Kümbetova Bilişim Projesi ve Tasarımıdır.