Yozgat ve Aydıncık'a Dair Herşey  / Yozgat Aydıncık
Anasayfa Hakkımızda İletişim Radyo Kümbetova Üye Listesi Arama Yap Aydıncık [CANLI]
→ Kumbetova.Com - Yozgat'ın ve Aydıncık'ın Paylaşım Platformuna Hoş Geldiniz!
→ Yozgat'ın ve Aydıncık'ın Dünyaya Açılan Penceresi: Www.Kumbetova.Com
→ Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmek ve destek için sitemize ÜYE olunuz...


AYDINCIK'TA EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK HAVA SICAKLIKLARI
AYDINCIK-YOZGAT
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Yazan: Admin
Yorum Sayısı: 0
Okunma Sayısı: 3265
Şefaatli İlçesi Bilgileri
Kurucu&Yönetici
Adminv
Site KurucusuDurum:Çevrimdışı
Üye Bilgileri
Yorum Sayısı:1,703
Rep Puanı: 24
Şehir: İstanbul
Üye Olma Tarihi
12.11.2011
Şefaatli İlçesi Bilgileri
sefaatli-resimleri.jpg

İl topraklarının güney batısında yer alan ilçenin kuzey doğusunda merkez ilçe güney doğusunda Boğazlıyan,güney batısında Nevşehir batısında;Kırşehir ve kuzeybatısında Yerköy bulunmaktadır.
İlçenin arazisi genellikle dalgalı düzlüklerden oluşmaktadır.delice ırmağının iki yanında düzlükler ile bunları kuzey ve güneyden kuşatan dağlar yer şekillerinin genel hatlarını çizmektedir.İlçe sınırları içerisinde kayda değer engebe bulunmamaktadır.Düzlükler ise kanak suyu ve kolları tarafından derin vadilerle parçalanmıştır.bu vadilerden karanlık dere,delice ırmağının oluşturduğu,içerisinde bağ-bahçe ve güzel doğa görüntülerinin yer aldığı 30 km uzunluğunda bir çukurdur.
İlçenin başlıca akarsuları,Delice ırmak ile onun kollarından olan kanak çayıdır.çevredeki küçük dere özleri toplayan kanak çayı Şefaatli ilçe merkezinde karacaali özüyle birleşerek,delice ırmağı oluşturmaktadır.bu akarsuların hepsini yazı mevsiminde suları çekilmekte çoğu küçük derelerde de kurumaktadır.buharda ise, kar erimeleri ve yağışlarla su seviyeleri yükselmektedir.
İlçenin iklimi,il genelinde olduğu karasal iklim olmakla beraber, kışları il merkezine göre daha yumuşaktır.Bu özellik Karanlıkdere vadisinde daha da belirginleşmiştir.Yazların sıcak ve kurak kışların soğuk ve sert geçtiği ilçede,yağış mevsimi ilk ve son bahardır.
Yarı kurak iklimden dolayı,bozkırların geniş yer tuttuğu ilçede vadi tabanları özellikle Karanlık dere vadisi kavak.söğüt ve çeşitli meyve ağaçlarıyla güzel bir manzara oluşturmaktadır.Orman alanları ise yok denecek kadar azdır.
İlçenin nüfusu 2000 yılı genel nüfus sayımına göre 30.013 kişi olup 13.728’i ilçe merkezinde 16.285’i ise köylerde yaşamaktadır.İlçe nüfus yoğunluğu ise 36 kişidir.
En önemli gelirleri tarım ve hayvancılık olan içlenen Hüyükkışla, Kuzayca,Gülistan göletleriyle sulu tarım arazisi genişlemiştir.Bu alanlarda; fasulye,şeker pancarı soğan ve patates;kuru tarım ürünlerinde ise buğday arpa nohut ve mercimek gibi ürünler yetiştirmektedir.Karanlıkdere de ise iklim daha ılıman olduğu için üzüm ayva ve elma gibi ürünlerde bol miktarda üretilmektedir
İlçede mera ve tarım hayvancılığı yaygındır.Daha çok et ve süt verimi yüksek olan büyükbaş hayvanlar beslenmekte olup,küçük baş hayvanlarda da koyun ve keçi besiciliği yapılmaktadır.Bu durumun özellikle yem bitkileri (yonca,korunga,fig)üretimin yaygınlaşmasına yol açmıştır.


28.11.2011, Saat:17:11
Website Alıntı Yap


Tarih: 20.06.2018, 06:19
www.kumbetova.com/net/org
23 Kasım 2011'den Beri Yayındayız / Powered by MyBB® / Yasal Uyarı / Copyright © 2011 - 2017
Yozgat Aydıncık Tanıtım ve Paylaşım Sitesi Olan Kümbetova Forum Bir Kümbetova Bilişim Projesi ve Tasarımıdır.