Yozgat ve Aydıncık'a Dair Herşey / Yozgat Aydıncık

Orjinalini görmek için tıklayınız: Aydıncık'ta Kar Duasına Çıkıldı
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Türkiye’nin bir bölümünde soğuk kış beraberinde kar yağışı ile etkili olurken Anadolu Bozkırı’nda bir türlü yağmak bilmeyince çiftçi kuraklık endişesi yaşamaya başladı.

Bereketli Kümbet Ovası’na sahip olan Yozgat’ın Aydıncık İlçesi’nde cami çıkışı bir araya gelen vatandaşlar “kar duası” yaptı. Kar Duasına, İlçe Belediye Başkanı Bahattin Özger, Aydıncık MHP Belediye Başkan Adayı Ahmet Demirel, Ak Parti İlçe Başkanı Burhan Koçak, Eksi İlçe Müftümüz İsmail Karadavut, Ak Parti Belediye Başkan Adayları Osman Türker, Ahmet Koçak, Hamit Çıtak,İl Genel Meclis Üyesi Dursun Karaca, Aydıncık İlçe Müftüsü Dursun Sarı çevre ilçe ve beldelerden çok sayıda vatandaş katıldı.

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde vatandaşlar kış mevsiminin kurak geçmesi nedeni ile kar duasına çıktı. Tarlada henüz filizlenmeyen buğday tohumunun çürümesinden endişe eden onlarca yüzlerce Aydıncık lı vatandaş cami önünde Allah’a yağmur ve kar yağması için dua etti.Merkez camiinde kılınan namazın ardından yaşlısından gencine, erkeğinden kadınına saf tutup ellerini semaya açan Aydıncıklılar, İlçe Müftüsü Dursun Sarı eşliğinde dua etti. Edilen duaların ardından daha önce kesilen kurban etiyle pişirilmiş pilavlar ilçe halkına ikram edildi.

VATANDAŞ TEDİRGİN
İlçe halkı uzun süredir ilk defa bu şekilde bir kuraklıkla karşı karşıya olduklarını söyledi. 85 yaşındaki Bekir Koçak, daha önce de aynı şekilde kuraklık yaşadığını belirterek; “Biz dua ettik Allah kabul etsin. Çok kurak geçiyor bu kış. Ocak ayının ortasına geldik ama ekin ekemedik. Kurban olduğum Allah yardım etsin. Başka yardım edecek kimse yok. 85 yaşındayım daha öncede böyle sıkıntılar yaşadık, darı ekip yediğimiz zamanlar oldu, Allah yardım etsin” dedi.

Yağmur duasına katılan 70 yaşındaki Ayşe Kaygısız da ilk defa böyle kurak bir dönem gördüğünü söyledi. “Bu sene kış biraz kurak geçiyor. Kar yapmadı o yüzden topraklarımız biraz susuz kaldı” diyen Kaygısız; “Hububatta darlık var. Topraklarımızın ekinlerimizin bereketlenmesi için cenabı Allah’tan kar talep ettik. Allah karımızı bol versin” diye konuştu. Ekinlerin büyümediğini, tohumların harekete geçmediğin söyleyen ilçe vatandaşlarından Necati Yalçın da, içinde bulundukları durumu şöyle anlattı: “Ekinlerimizi tohum olarak tarlada kuruda kaldı. Hiç de büyümedi. Cenabı Allaha karşı elimizi açtık yalvarıyoruz, inşallah yağdırır. Yağmur yağdırır, kar yağdırır, inşallah hayırlısı olsun. Kurban kestik insanlardan parasını topladık ve pilav yaptık bereket olsun diye. İnşallah yüzümüzün akıyla yağdırır Mevla’m. Kar da yağsın yağmur da yağsın. Kar da yağarsa daha iyi olur yani. Hiç olmazsa soğuk yakmaz kar yağınca.”Haber: Necati Yalçın - Aydıncık'ın Sesi Gazetesi